8 Narodowe Czytanie Pisma Świętego i XVI Tydzien Biblijny 14.04 -20.04.2023

Dnia 14 kwietnia – w 1058. rocznicę Chrztu Polski – Mszą św. sprawowaną w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach o godz. 7:00 rozpoczęło się VIII Narodowe Czytanie Pisma Świętego inaugurujące 16. Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Eucharystii przewodniczył ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk – prezes zarządu Fundacji DABAR, przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II i inicjator Tygodnia Biblijnego. W homilii ks. prof. Witczyk nawiązał do słów Ewangelii: „Wy jesteście świadkami tego”. Hasłem tegorocznego Tygodnia Biblijnego są słowa: „Powołani do Wspólnoty – KOMUNII z Bogiem i bliźnimi w Kościele”. Mszę św. transmitowała TVP 1.

Z kolei, o godz. 9:00, w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, sprawowana była Msza św. z udziałem wiceprezesa zarządu Fundacji – ks. dra hab. Marcina Kowalskiego, prof. KUL, który wygłosił homilię. Eucharystii przewodniczył Rektor Katolickiego Uniwersytetu Biblijnego Jana Pawła II – ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. Mszę transmitowała telewizja Polsat News. Również we Wrocławiu o godz. 13:00. Mszy św. transmitowanej w TVP Polonia przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji wrocławskiej Jacek Kiciński CMF. Po Eucharystii miało miejsce wspólne czytanie Pisma Świętego.

Organizowane już po raz kolejny – we współpracy z ogólnopolskim stowarzyszeniem „Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II” i Fundacją im. Rodziny Ulmów: „Soar” – wydarzenie stanowi inicjatywę edukacyjną i kulturalną Fundacji DABAR mającą na celu ponowne odkrywanie i pogłębianie znaczenia Biblii jako kodu kulturowego Europy. Odbywa się ono w oparciu o materiały przygotowywane przez Fundację.
Treści o zróżnicowanym charakterze i formie (plakaty, opracowania tekstowe, programy multimedialne, materiały internetowe i elektroniczne) trafiają do wszystkich parafii, a także szkół podstawowych i średnich w całym kraju.

Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski – Ks. abp Stanisław Gądecki oraz Rektor KUL Jana Pawła II.
Patronat medialny: Wydawnictwo „Jedność”, tygodniki: „Niedziela”, „Gość Niedzielny”, „Idziemy”.