Wykład dla osadzonych z ZK w Chełmie 24.03.2025

W dniu 24.03.2025 r., w ramach „Projektu WOW, czyli Więzienne Otwarte Wykłady”, powstałego z inicjatywy Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, wykład „Biblia o wolności” dla osadzonych w Zakładzie Karnym w Chełmie wygłosił Prezes Zarządu Fundacji DABAR – ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk.

Wykład wywołał liczne i głęboko egzystencjalne pytania ze strony osadzonych. Pierwsze – jak to rozumieć, że cielesny człowiek jest „obrazem Boga”, skoro Bóg jest Duchem? Prelegent podkreślił, ze człowiek nie jest figurą Boga, a „obraz i podobieństwo” do Boga dotyczy władz duchowych. Idealnym obrazem Boga jest zmartwychwstały Chrystus. Wolność jest darem duchowym, ale realnie „rządzącym” całym człowiekiem. – A dlaczego są kataklizmy w świecie i nieszczęścia w życiu człowieka, czy to kara Boża? Profesor wskazał na grzech pierworodny jako pra-przyczynę braku harmonii w naturze (por Rz 8,22), jako zranienie (wykrzywianie) ludzkiej wolności. A to, co nazywamy karą Bożą, to w istocie skutki błędnie używanej wolności, konsekwencje ludzkich grzechów ciężkich, nałogów. Bóg nie zawiesza naszej woli i nie eliminuje konsekwencji naszych działań: tak złych jak i dobrych.

Trzecia kwestia postawiona w pytaniu – jak rozumieć cierpienia niezawinione? O takim cierpieniu mówi Księga Hioba i Ps 22 (por Iz 52-53 – Sługa Pański ) – to wielkie misterium Boga i człowieka; próba tego, czy człowiek kocha Boga „do końca” i bezinteresowną miłością. Ostatecznie, taki „sprawiedliwy Hiob” czy Sługa Pana jest wywyższony przez Boga i staje się orędownikiem, który z upoważnienia Bożego ma wstawiać się za przyjaciółmi, którzy błądzili w ocenie Hioba, grzesznego ludu, który źle myślał o Bogu, osądzał Go pochopnie i niesprawiedliwie.

– A jak człowiek cielesny może mieć udział w zbawieniu, w życiu Boga – czy tylko jego dusza?   – Jako dusza w ciele uwielbionym, przemienionym, żyjącym mocą Ducha Świętego, jak Chrystus zmartwychwstały.

– A jak rozumieć zmartwychpowstawanie człowieka teraz?    – Jako zwyciężanie nad „starym człowiekiem” w chrześcijaninie. Apostoł Paweł wzywa do nieustannego przeciwstawiania się kuszącej i popychającej ku złemu sile „grzechu”, który wciąż działa w człowieku, bo ma do niego dostęp nawet po chrzcie i jest jak groźny wirus buntu wobec woli Boga, przeciwstawiający się Bożemu dynamizmowi wolności, danemu człowiekowi przez Stwórcę – temu dążeniu do dobra, tworzeniu dobra, realizacji programu wolności zapisanego w Dekalogu i Ewangelii.
Cykl wykładów powstał w celu wsparcia procesu resocjalizacji i kształcenia osób osadzonych i oscyluje wokół tematu wolności w różnych sferach życia człowieka.

Fot. www.kul.pl